Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Genel Müdür'den Mesaj


content
Değerli paydaşlarımız,

Gelişmiş ülke merkez bankaları, 2019 yılı boyunca parasal genişleme hızlarına yön verecek mali politikalarını belirlemek üzere yoğun bir çaba gösterdiler. Bir yandan küresel ticareti düzenlemeye yönelik müzakereler sürerken, merkez bankaları iç piyasadaki talep canlılığını koruyacak faiz indirimlerini gerçekleştirdiler. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki seçim atmosferinin kıta ekonomisi üzerindeki etkilerini gördük. Gelecek yılın risklerini hesap etmek isteyen uzmanlar, şimdi gözlerini ABD seçimlerine çevirdiler.

2019’u ekonomik dengelenme yılı olarak belirleyen Türkiye ise bu yıl güçlü bir finansal performans ortaya koymuştur. Döviz kurunda hareketliliğin azaldığı ve kurun spekülatif ataklara daha dirençli hale geldiği bu dönemde Türk Lirası’nda istikrar sağlanmıştır. Enflasyonda kalıcı bir iyileşme sağlanmasıyla birlikte, yılın ikinci yarısında TCMB politika faizi yüzde 12 seviyesine gerilemiştir. Cari dengeyi gözeterek sağlanan bu iyileşmeler, Türkiye’de tüm ekonomik göstergelerin dengeli ve uyumlu bir şekilde işlediğini göstermektedir.

Küresel finans piyasasında kırılganlığın hâkim olduğu 2019 yılında, Türkiye'nin mali istikrarının korunmasına kamu bankaları çok güçlü bir katkı sağlamıştır. Kamu bankalarımız sağlam mali yapıları, yurt geneline yaygın teşkilatları ve sektörde deneyimli uzman kadrolarıyla bu yıl da Türk bankacılık sisteminin lokomotifi olmuş, Türk Lirası’nı destekleyen ürünlere ağırlık vererek mali piyasalara hâkim olan dengenin korunmasına yardımcı olmuştur.

Kredi seçeneklerimizi ve müşterilerimizin finansmana erişim imkânlarını artırdığımız bu dönemde bilanço kalitemizi korumamızı ve yüksek performans göstermemizi sağlayan ana unsur; geleneksel bankacılık tutumunun ötesine geçen aktif saha çalışmalarımızdır. 81 yıldır esnaf, sanatkâr ve KOBİ'ler ile yoğun bir işbirliği geliştiren Bankamız, bu yıl da gerek Genel Müdürlük gerekse bölge ve şubeler düzeyindeki girişimleriyle bu alandaki öncü kurumların başını çekmiştir.

Geride bıraktığımız yılda, milli sorumluluk duygusu ve paydaşlarımızla işbirliği içinde ciddi atılımlar gerçekleştirdik. Yurt içindeki yatırımcıları verimli projelerle katma değeri yüksek üretime teşvik eden İVME Finansman Paketi, Ekonomi Değer Kredisi ve İstihdam Odaklı İşletme Kredisi gibi yenilikçi paketlerimiz ile büyük ilgi gördük. Ticari kredilerin yanı sıra, konut, ihtiyaç ve taşıt kredilerinde faiz oranlarında gerçekleştirdiğimiz indirimlerle piyasada biriken talebin karşılanmasına da olumlu katkılar sunduk.

İVME Finansman Paketi, İstihdam Odaklı İşletme Kredisi,  Ekonomi Değer Kredisi, Kampanyalı Konut Kredisi, Kampanyalı İhtiyaç Kredisi, TLREF’e Endeksli Kredi ve Yerli Üretim Taşıt Kredisi gibi yenilikçi ürünlerimizde 30 milyar TL kredi kullandırdık. YEP'te belirlenen işsizliğin 2020 yılı itibarıyla kademeli düşürülmesi hedefine bağlı olarak, 4 ayrı ana başlığı olan bir İstihdam Destek Paketi geliştirdik. Bu ürünle, ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmaların finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarla karşılayacak ve firmaların istihdama olan etkilerinin artırılmasını sağlayacağımıza inanıyoruz.

Firmaların ihtiyaçlarını doğru analiz ederek onlara uygun finansal desteği sağlamanın yanında, ihtiyaç duydukları içerikleri de Halkbankkobigelisim.com.tr adresindeki “KOBİ Gelişim Platformu” ile dijital ortamda sunuyoruz. İşletmelerin gelişimlerine katkı sağlayan KOBİ Gelişim Platformu her ay eklenen yeni video ve makalelerle sürekli geliştiriyoruz.

Ülke ekonomisi için çok önemli bir unsur olarak gördüğümüz esnaf ve sanatkârlarımıza öncelik vermeyi de sürdürüyoruz. Esnaf, sanatkâr ve KOBİ’lere yönelik geliştirdiğimiz yenilikçi ödeme araçlarıyla, firmaların satın alma ve tedarik süreçlerini de güçlendirdik. Kamu bankaları ve ekonomi ile ilgili kurumların güçlü  bir koordinasyon ve ortak hedefler etrafında kenetlenerek ekonomide dengelenme sürecinde önemli rol aldığı 2019 yılında, Halkbank'ın KOBİ kredileri alanındaki pazar payı yüzde 18,5 olarak gerçekleşti.

Bankacılık faaliyetlerini sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde gerçekleştiren Bankamız ayrıca, 2020 yılına Sıfır Atık standartlarına uyum sağlamış ilk Banka olmanın haklı gururuyla girmiştir. Çevre ve Enerji Yönetim Sistemini ISO standartlarına uygun olarak kurarak iş süreçlerine entegre etmeyi başaran Bankamız, ayrıntılı bir şekilde hazırlanan Atık Yönetim Prosedürünü uygulamaya almıştır. Halkbank atık yönetim uygulamalarını artık tüm hizmet lokasyonlarında Çevre ve Enerji Yönetim Sistemi kapsamında gerçekleştirmektedir.

Değerli paydaşlarımız,

Hayata geçirdiğimiz tüm bu çalışmalar sonucunda Bankamız başarılı performansını sürdürmüş, toplam aktiflerini 2018 yılına göre yüzde 20,8 artışla 457 milyar TL’ye, toplam mevduatını ise 298 milyar TL’ye taşımıştır. Bu dönemde nakdi kredilerimiz yüzde 19,4 artışla 309 milyar TL’ye yükselirken; gayrinakdi kredilerimizi de içeren toplam kredilerimiz, yüzde 16,7 artışla 399 milyar TL olmuştur.  KOBİ kredilerini de içeren ticari kredi hacmimiz yılsonu itibarıyla yüzde 20,6 artarak 258 milyar TL’ye ulaştı. Türk Lirası’nı güçlendirmek için özenle çalıştığımız bu süreçte, TL cinsinden nakdi kredilerimizdeki artışın yüzde 28,6’ya ulaşmasından ayrıca memnun olduk.  2019 yılsonu itibarıyla, Bankamızın Paraf kredi kartı adedini 4,4 milyona; POS sayımızı 344 bine, üye işyeri sayımızı ise 254 bine yükselttik.
 
Sürekli eğitimlerle personel gelişimine büyük önem verdiğimiz, teknolojik ve operasyonel altyapısını yeni yatırımlarla geliştirdiğimiz Bankamız 2020 yılı için temel hedefini verimlilik odaklı dengeli büyüme olarak belirlemiştir. Halkbank 2019 yılındaki büyüme hızını korurken, müşterilerine kaliteli hizmet sunmaya devam edecek, yatırımcılarından aldığı güçle geleceğe güvenle yürümeyi sürdürecektir.

Saygılarımla, 

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş