Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Genel Müdür'den Mesaj


content
Türkiye ekonomisi, geride bıraktığımız yıl boyunca hayata geçen reform niteliğindeki adımlarla güçlü bir performans göstermektedir. Tasarrufu teşvik eden, yeni yatırımları destekleyen, şirketlerin ödeme dengelerini düzenleyen uygulamalar piyasaya güven vermekte ve ekonomimiz her geçen gün daha da istikrarlı bir görünüm sergilemektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın koordinasyonunda, başta kamu bankalarımız olmak üzere tüm milli kurumlarımızın yoğun çabasıyla oluşan bu iklim, yılın son çeyreğine dair beklentilerimizi de yukarı taşımıştır. Başarıyla tamamlanan bir geçiş sürecinin ardından, ekonomide dengelenmenin de etkisiyle düşen kredi faizleri bu olumlu havayı pekiştirmiştir.

Bizler bu süreçte, elimizdeki kaynakları verimli kullanmamızı sağlayacak ürünler geliştirme gayretinde olduk. Hazine ve Maliye Bakanlığımız koordinasyonunda, diğer kamu kurumlarıyla işbirliği içinde, faizler konusunda proaktif adımlar atarak hem ekonomimize duyduğumuz güveni gösterdik hem de iktisadi faaliyetlerin toparlanmasına güçlü bir katkı sağladık.

KOBİ Bankacılığı alanındaki rekabette öne çıkan ürünlerimize yoğun ilgi olan bu dönemde,  ihracat ve katma değerli ürün üretimi için geliştirilen İVME Finansman Paketi ile ihracat yapan firmaların destekçisi olduk. Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranına (TLREF) endeksli çalışmalara ağırlık vererek, Kurumsal, Ticari ve KOBİ segmentlerinde yer alan yeni kredi kullanacak firmalara avantajlı seçenekler sunduk. Reel sektöre duyduğumuz güvenin bir yansıması olarak, yerli üretime katkı sağlamak amacıyla, Türkiye’de üretim yapan otomotiv markalarıyla işbirliğine giderek, ülkemizde üretilen binek ve ticari taşıt kredi faiz oranlarını aşağıya çektik. 

Türkiye ekonomisindeki güçlü finansal göstergelerin kaynak maliyetlerini aşağı çektiği bu dönemde, faiz oranlarında gerçekleştirdiğimiz indirimin konut satışlarına olan birikmiş talebin karşılanmasına da olumlu yansıdığını hep birlikte izledik.  Biz bu olumlu gelişmeleri hayatın her alanına yaymak istiyoruz. Yakın zamanda ekonomimizin hizmetine sunulan İstihdam Odaklı İşletme Kredisi ile de ekonomimizin istikrarlı büyümesi ve gelişmesi için mevcut istihdama, sağlıklı ve sürdürülebilir katkı sağlamayı hedefliyoruz.
 
Ülkemize değer katan sektörlere yönelik çalışmalarımız neticesinde Türk Eczacıları Birliği ile bir protokol imzalayarak Eczacı Paraf KOBİ ve Eczacı Destek Paketini hizmete sunduk. Eczacı Paraf KOBİ ile eczacılar nakit akışlarını kolayca düzenleyebilecek, çek-senet işlemleriyle uğraşmadan taksitli/vadeli mal alımlarını ve tüm diğer harcamalarını tek kart ile gerçekleştirebilecektir. 

Değerli paydaşlarımız,

Müşterilerimizle avantajlı ürünler geliştirdiğimiz bu dönem sonunda da Bankamız yüksek bir performans göstermeye devam etmiştir. Nakdi ve gayri nakdi kredilerimizin dâhil olduğu toplam kredilerimiz bu dönemde, 2018 yılsonuna göre yüzde 14,6 artış sağlayarak 391,9 milyar TL’ye ulaşmıştır. Nakdi kredileri içinde KOBİ kredilerinin payı yüzde 38,7 olarak gerçekleşen Bankamızın aktif büyüklüğü yüzde 17,2 artışla 443,5 milyar TL olmuştur. Mevduat sahiplerine avantajlı ürünler sunmayı sürdüren Bankamızın toplam mevduatı ise yılın dokuz ayında yüzde 14,1 artışla 284 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.
 
Bankamızın bilanço kalitesi, tüm paydaşlarımızla birlikte inşa ettiğimiz ortak geleceğimize güvenle yürüdüğümüzün bir göstergesidir. Bankamızın yatırımcıları, çalışanları ve müşterileri nezdinde kurumsal itibarını daha da artırmak ve marka gücümüzü daha da yukarı taşımak başlıca hedef ve sorumluluğumuzdur. Bizimle ortak hedeflere inanan ve aynı yolda yürüyen tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ederiz.

Saygılarımla, 

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş