Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Genel Müdür'den Mesaj


content
Değerli paydaşlarımız;

Yeni yıl, gerek Bankamız gerekse ülke ekonomisi için çok olumlu göstergelerle başladı. Türkiye ilk çeyrekte mevsimsellikten arındırılmış olarak yıllık bazda yüzde 4,4 ile G20 ülkeleri içinde en fazla ekonomik büyüme elde eden ülke oldu. Yılsonu hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerlerken Kasım 2019’da Çin’de başlayan Covid-19 salgını 2020’nin ikinci çeyreğinde tüm dünyayı etkisi altına aldı. Salgını kontrol altına almak adına kamu sağlığının öncelikli hale geldiği bu dönemde ticari faaliyetler belli önlem ve sınırlamalarla devam edebildi. Bu sınırlı faaliyetin hem dünya ekonomisine hem de reel sektörle eşgüdümlü hareket eden uluslararası bankacılık sektörüne etkisi kaçınılmaz oldu.

Sorun küresel olmakla birlikte ülkelerin ulusal düzeydeki süreç yönetimi performansları farklılık gösterdi. Türkiye, salgını sağlık hizmetleri açısından en iyi idare eden, ekonomik anlamda ise en az hasarla atlatan ülkelerden biri oldu. Bu başarımız, üretim ve verimlilik açısından önemli bir gösterge olan PMI endeksinde elde ettiğimiz puanla uluslararası düzeyde de kanıtlandı. Haziran ayında eşik değer dediğimiz 50 puanı aşan Türkiye, 53,9 seviyesine yükselerek son iki yılın en yüksek değerine ulaştı.

Büyük bir özveriyle çalıştığımız bu dönem sonunda, Bankamız toplam aktiflerini 2019 yılsonuna göre yüzde 30,3 artışla 595,7 milyar TL’ye, toplam mevduatını ise; 400 milyar TL’ye taşıdı. Bu dönemde nakdi kredilerimiz yüzde 37,3 artışla 424,5 milyar TL’ye yükselirken; toplam kredilerimiz yüzde 30,8 artışla 522 milyar TL oldu. KOBİ kredilerini de içeren ticari kredi hacmimizin Haziran sonu itibarıyla yüzde 37,7 artarak 354,8 milyar TL’ye ulaştığı bu dönemde, KOBİ bankacılığı alanındaki pazar payımız rekor bir seviyeye yükselerek yüzde 22,3 oldu. Faaliyetlerimiz sonucunda ikinci çeyrek itibarıyla net dönem karımız da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 188,4 artışla 1,8 milyar TL’ye yaklaştı. 2020 yılı ikinci çeyreği itibarıyla, Bankamız Paraf kredi kartı adedini 5,1 milyona; POS sayımızı 370 bine, üye işyeri sayımızı ise 271 bine yükseltti. Ekonomimiz için çok kritik olan bu faaliyet döneminde, Halkbank olarak bizim de ilk önceliğimiz toplumun farklı kesimlerinin acil ihtiyaçlarına yanıt vererek ekonominin sürdürülebilirliğini sağlamak, salgınla mücadele yönünde alınan önlemlere kalıcı bir katkı vermekti. Bu yöndeki çalışmalarımızla çok olumlu sonuçlar elde ettik. Bu süreçte tüm müşterilerimiz için hızlı ve etkin çözümler üreterek Önce Halk, Sonra Banka olduğumuzu bir kez daha kanıtladık. Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında 2,1 milyon müşterimize 90,8 milyar TL kredi tahsis ettik. Ayrıca 732 bin adet müşterimizin 30,1 milyar TL kredi öteledik. Böylece toplamda 3 milyon müşterimize 120 milyar TL‘yi aşan kredi desteği sağladık ve bu desteğin olumlu bir getirisi olarak da tam 1,5 milyon yeni müşteri daha kazandık.

Esnaf Destek Paketi kapsamında 720 bin esnafımıza 17,8 milyar TL tutarında işletme kredisi kullandırdığımız bu dönemde,   540 binden fazla esnafımıza da 10,2 milyar TL Paraf Esnaf Kart limiti tahsis edildi. Ayrıca,  Cumhurbaşkanı Kararı ile esnaf ve sanatkârlarımızın kullanmış olduğu kredilerden doğan borç ödemelerini de üç ay süreyle erteledik. Bunun yanı sıra; pandemi sürecinde KGF teminatlı İşe Devam Kredi Desteği - Can Suyu İşletme, İşe Devam Desteği - Küçük İşletme Can Suyu Kredisi, Çek Ödeme Destek Kredisi, Maaş Ödeme Destek Kredisi ve Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi gibi birçok yeni ürünle firmaların ve vatandaşların yanında olduk.

Normalleşme sürecinde ise, konut ve otomobil alımları, turizm harcamaları ve sosyal ihtiyaçlar için çok güçlü destekler içeren kredi paketleri sunduk. Türkiye tarihinin en düşük konut kredisi faiz oranına sahip Avantajlı Konut Kredisi ile 55 bin müşterimize 12,9 milyar TL kredi kullandırdık. Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi ve 2. El Taşıt Kredisi kampanyalarımız ile taşıt almak isteyen müşterilerimize destek sağlarken; devreye aldığımız Sosyal Hayata Destek Kredisi ve Tatil Destek Paketi kampanyaları ile de halkımıza finansman desteğimizi sürdürdük. 

Kalkınma hedefleriyle uyumlu bankacılık anlayışımız doğrultusunda KOBİ Bankacılığı faaliyetlerimizi sahada sürdürmeye devam ediyoruz. Bu, en önemli ayırt edici özelliğimiz ve avantajımız. Reel sektörle uyum içinde, her ölçekten ve sektörden müşterimize terzi usulüyle, ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış çözümler sunmaya bundan sonra da devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde en çok ağırlık vereceğimiz ürünlerimizden biri Paraf Kart olacak. Paraf Kart ile teknolojinin tüm imkânlarını yenilikçi uygulamalarla müşterilerimize sunacağız. Özellikle Esnaf Destek Paketi kapsamında müşterimiz olan Paraf Esnaf Kart sahibi işletmelere önemli avantajlar sağlayacağız.  Yeni kart ürünümüz Paraf Dual Kart ile banka ve kredi kartını tek kartta birleştirerek müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracağız. Yine dijital bankacılığın bir ürünü olarak; müşterilerimizin şubeye gitmelerine gerek kalmadan kredi kartı edinmelerine olanak sağlayan dijital/sanal kredi kartı projemiz için de çalışmalarımız son hızla devam ediyor. Hem bireysel müşterilerin hem işletmelerin kullanımını artırarak Paraf Kart’ı ticari hayatın en aktif kartı yapmayı hedefliyoruz.

Dijital bankacılığın önemini ve bu alana yaptığımız önemli yatırımların değerini ise; salgın sürecinde daha iyi gördük.  Alternatif dağıtım kanalları, dijital bankacılık gibi konularda paydaşlarımıza dünya standartlarında verdiğimiz hizmet, bu süreçte bizlere büyük bir avantaj sağladı. 1 milyondan fazla müşterimize, kredilerini bu kanallar aracılığıyla kullandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Online işlemleri artırmayı, bu işlemlere yanıt verecek yatırımları büyütmeyi bundan sonra da sürdüreceğiz.

Değerli paydaşlarımız,

Yılın kalan bölümünde bankacılık stratejilerimizi kusursuz şekilde uygulamaya koyarak, esnaf ve KOBİ Bankacılığı alanındaki öncü pozisyonumuzu korumayı amaçlıyoruz.  İlk altı ayda önden yüklemeli kredi kullandıran Bankamızın, yılsonunda kârlılığının da olumlu etkilenmesini ve sektördeki gücünün pekişmesini bekliyoruz. Yılın ikinci yarısında sahada kuracağımız güçlü ve kalıcı ilişkilerle 2021 yılına da güçlü bir başlangıç yapacağız. Halkbank adını daha da yukarı taşıyacağımız bu dönemde en büyük desteği yine siz kıymetli yatırımcılarımızdan alacağız. Bize olan güveniniz için teşekkür eder, Halkbank ailesi olarak bu güvenden aldığımız güçle, hedeflerimize ulaşmak için emin adımlarla ilerlediğimizi bilmenizi isteriz.

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş