Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Genel Müdür'den Mesaj


Türkiye mali altyapısından aldığı güçle, küresel istikrarsızlığın yılın ilk yarısında finansal piyasalar üzerinde oluşturduğu baskı karşısında en etkili uygulamalara imza atan ülkelerden biri olmuştur. Ekonomik göstergelerde hedeflenen seviyelerin yakalanması amacıyla sıkı mali disiplinle hayata geçen tedbirler gayet olumlu sonuçlar vermiş,  ülkemiz yılın ikinci yarısına daha da umutlu bir giriş yapmıştır. 

Bu süreçte Merkez Bankası öncülüğünde başlayan faiz indirimi, büyüme hedeflerimize ulaşma noktasında önemli bir gelişme olmuştur. Gelişmiş ülkelerin yeni dönem para politikalarındaki gevşeme ve yurtiçindeki gelişmelerle birlikte finansman maliyetleri önümüzdeki dönemde azalmaya devam edecek ve bu durum kredi faizlerindeki düşüşün sürmesini sağlayacaktır. 

Firmalarımızın finansmana erişim imkânlarını daha da artıracak bu süreçten hep birlikte kazançlı çıkacağımıza inanıyorum. Diğer yandan, unutulmaması gereken önemli bir husus, kaynak temininde daralmaların yaşandığı ve finansal dalgalanmaların en yoğun olduğu dönemlerde dahi Halkbank'ın müşterilerinin ihtiyaçlarını yanıtsız bırakmadığıdır. Bankamızın deneyimli kadrolarının bilgi birikimi ve bağlı olduğumuz kamu kuruluşlarının vizyoner çizgisi sayesinde güçlü bir risk yönetimi yaptığı ve piyasa risklerini kesinlikle müşterilerine yansıtmadığı herkesin malumudur.

Bu anlayış doğrultusunda, yılın ikinci çeyreğinde paydaşlarımızı Türk Lirasına yatırım yapmayı özendirecek yenilikçi ürünler hayata geçirdik. Finansal verilerdeki iyileşmeleri göz önüne alarak içerikleri oluşturulan bu ürünlerin, hem mudilerimizin getirilerini artıracağını hem de kredi kullanarak ev sahibi olmayı düşünen müşterilerimize kolaylıklar sağlayacağına inanıyoruz. 

Yılın ilk yarısında, ihracat ve katma değerli ürün üretimini destekleyen İVME Finansman Paketi ve Ekonomi Değer Kredisi başta olmak üzere geliştirdiğimiz ürünlerimiz Türkiye ekonomisine değer katan uygulamalar olmuştur. İleri, Verimli ve Milli Endüstri için önemli bir adım olarak hayata geçen İVME Finansman Paketi, cari açığın düşürülmesi ve katma değerli teknolojik üretim yapanların teşvik edilmesi noktasında hükümetimiz tarafından bu dönemde hayata geçirilen yenilikçi uygulamalardan birisidir. Program kapsamında makine imalatı ve hammadde-aramalı imalatı konularında yatırımı olan firmalara finans desteği sağlanmakta, ithalat bağımlılığı yüksek ürünlerin yurtiçinde üretilmesi noktasında yerli imalatçılar desteklenmektedir. 

Farklı sektörlere yönelik uygulamalarımızı çeşitlendirirken, saha çalışmalarını da aksatmadık, özellikle organize sanayi bölgelerinde faaliyetlerini sürdüren firmalar için özel çalışmalar yaptık. Bu kapsamda yılın ikinci çeyreğinde Çorum, Kayseri, Samsun, Antalya, Denizli ve İstanbul’daki OSB'leri ziyaret ederek firma temsilcileriyle buluştuk. Üretim ve ihracat kapasitelerini artırma noktasında bu illerdeki firmaların talep ve beklentilerini dinledik. Yılın ikinci yarısında da iş dünyasıyla buluşmaya devam edecek, firmalara yeni dönem ürünlerimizi tanıtmayı sürdüreceğiz. 

Değerli paydaşlarımız,

Müşterilerimizle sürekli temas halinde olduğumuz bu dönemin sonunda da bankamız bilanço kalitesini koruyarak büyümesini sürdürmüştür. Nakdi ve gayri nakdi kredilerimizin dâhil olduğu toplam kredilerimiz bu dönemde, 2018 yılsonuna göre yüzde 10,4 artış sağlayarak 377,6 milyar TL’ye ulaşmıştır. KOBİ kredilerini de içeren ticari kredilerimiz de bu dönemde yüzde 13 artış sağlayarak, 241,3 milyar TL’ye yükselmiştir. Bu süreçte esnaf kredi bakiyemiz 40,8 milyar TL’ye ulaşmıştır. İkinci çeyrek sonu itibarıyla aktif büyüklüğümüz, 2018 yılsonuna göre yüzde 13,4 artışla 429 milyar TL’ye ulaşmıştır. 

Ekonomimiz için stratejik bir sorumluluğu yerine getirdiğimiz bu süreçte, sosyal sorumluluk alanında da yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. İletişim faaliyetlerimiz kapsamında sürdürdüğümüz çalışmaları genişletecek projelerimizle, Bankamızın marka itibarını daha da yukarı taşıyacağımıza inanıyoruz. Özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik özel çalışmalar yürüterek, ülkemize kattığımız değeri hayatın her alanına taşımak istiyoruz. Gelecek dönemde de özveriyle çalışırken, yine en büyük gücü bize destek veren siz değerli paydaşlarımızdan alacağız.

Saygılarımla, 

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş