Ana Sayfa  Bankamız  Genel Müdür'den Mesaj
Değerli Paydaşlarımız,
 
Bankamızın kârlılık ve verimlilik açısından yüksek bir performans gösterdiği 2011’in ardından, tüm faaliyet alanlarında sahip olduğumuz rekabetçi çizgiyi sürdürmek ve 2012 için belirlediğimiz rakamsal büyüme hedeflerini tutturmak amacıyla faaliyet gösterdiğimiz yoğun bir yılı geride bıraktık. Bu yıl sürdürülebilir gelir kaynakları yaratma, etkin verimlilik, maliyet ve sermaye yönetimini sürdürme anlamında Halkbank’ın başarıyla tamamladığı bir dönem oldu.
 
2012 yılı büyüyen ekonominin gereksinim duyduğu kaynak ihtiyacını karşılamak üzere fon arayışının önemini koruduğu bir dönem oldu. Gelişmiş ülke ekonomilerindeki göreceli durgunluğa rağmen, uluslararası piyasalarda sahip olduğumuz yüksek itibar sayesinde, ülkemize düşük maliyetli ve uzun vadeli kaynak sağlamaya devam ettik. Sendikasyon kredimize ek olarak, bu sene ilk defa gerçekleştirdiğimiz Eurobond ihracı,Bankamızın uluslar arası piyasalara entegrasyon yolunda atmış olduğu ciddi bir adım olarak kayda geçti. İhraç sürecinde dokuz kata ulaşan talep nedeniyle öngörülen tutarını artırmak durumunda kalmamız, Halkbank olarak uluslararası kurumsal hisse senedi yatırımcıları tarafından çok iyi bilinen ve talep gören bir banka olduğumuzu bir kez daha gösterdi.
 
2012 ayrıca Bankamız için bir yenilenme ve yenilik yılı oldu. Halkbank, 2012’nin sonunda gerçekleşen ikincil halka arzıyla İMKB tarihinin en büyük, Avrupa’nın ise 2012’de en büyük üçüncü halka arzına imza attı. Hisselerimize gösterilen ilgi sadece Halkbank’ın başarısını teyit etmekle kalmadı, aynı zamanda son 10 yılda istikrarlı bir büyüme grafiği yakalayan ve büyük bir dönüşüme imza atan Türkiye ekonomisine ve ülkemiz bankacılık sektörüne duyulan güveni de gözler önüne serdi.
 
2011 yılında imzaladığımız sendikasyon kredisini bu yıl da %100 oranında yenilemeyi başardık. Ayrıca 2011 yılındaki protokolümüzde 14 ülkeden 30 katılımcı banka yer alırken bu yıl sayıyı 23 ülke ve 46 bankaya yükselttik. Sendikasyon kredimize sadece ABD ve Avrupa’dan değil, Orta Doğu’dan da bankaların katılımı; Bankamızın uluslar arası piyasalardaki artan itibarını yeniden teyit etti.
 
Halkbank olarak 2011’de sahip olduğumuz yüksek kârlılığımızı ve özkaynak kârlılığımızı 2012’de de devam ettirdik. 2012’yi Bankamız ve bağlı ortaklıklarımız açısından bir yenilenme ve atılım dönemi olarak belirledik. Kurumsal bir finansal süpermarket olma vizyonuyla Halk Sigorta, Halk Hayat ve Emeklilik ile Halk Leasing’de önemli çalışmalara imza attık. Halk Sigorta, İMKB’de işlem görmeye başlarken Halk Hayat ve Emeklilik, BES’i de faaliyet alanları arasına ekledi. Halk Leasing son derece başarılı bir tahvil ihracı gerçekleştirdi. 2012’de kurduğumuz Halk Faktoring ise ailemizin en genç üyesi oldu.
 
Tüm bu faaliyetlerimizde önceliğimiz, kurulduğumuz günden itibaren olduğu gibi yine üreten Türkiye’ye kesintisiz kaynak akışı sağlamak oldu. Kârlılığımızı ve operasyonel verimliliğimizi yükseltirken ülke ekonomisinin büyümesine ve iş ortağımız firmaların gelişimine katkı sağlayacak bir büyümeyi benimsedik.
 
Halkbank, KOBİ bankacılığı alanındaki tecrübesi ile bu alandaki lider bankalardan biri olma özelliğini 2012 yılında da devam ettirdi. Reel sektöre verdiği desteği sıkıntılı dönemlerde bile kesintiye uğratmadan sürdüren Bankamız, gerek ikili işbirlikleri gerekse banka kaynağından yarattığı yeni ürünleriyle Türkiye ekonomisinin yanında yer almayı sürdürüyor. Bu nedenle farklı sektörlerden meslek birlikleriyle yaptığımız işbirliğinin boyutunu 2012 yılında ciddi oranda artırdık.
 
Yıl içerisinde imzaladığımız protokollerle, üreten KOBİ’lerimizin maliyetlerinin azalmasına ve rekabetçi yönlerinin güçlenmesine destek sunmaya çalıştık. Ayrıca aralarında İhracatçılar Meclisi, Kredi Garanti Fonu, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Orman Genel Müdürlüğü’nün olduğu birçok farklı kuruluşla işbirliğine imza atarak, KOBİ’lere ve girişimcilere finansal destek sağlama ve vizyonlarını genişletme anlamında önemli çalışmalar gerçekleştirdik.
 
Türk Parası cinsinden yurt içinde gerçekleştirdiğimiz banka bonosu ihracıyla da, çağdaş bankacılığın gerektirdiği farklı ürün ve hizmetleri yurt içindeki müşterilerimizin hizmetine sunmaya devam ettik ve müşterilerimizi farklı yatırım araçlarıyla tanıştırmayı hedefledik. Bunların neticesinde, çalışanlarımızla birlikte büyük bir gayret ve motivasyonla elde ettiğimiz sonuçların, yılsonu için belirlediğimiz hedeflerle uyumu bizleri son derece memnun ettive 75. kuruluş yıldönümümüzü kutlayacağımız 2013’ü büyük bir heyecan ve motivasyonla karşılamamızı sağladı.
 
2011 yılsonunda 56,2 milyar TL olan nakdi kredilerimizi, bu yıl %17,2 artırarak 65,9 milyar TL’ye yükselttik. Bu performansımız sayesinde kredilerimizin toplam aktifler içindeki payı 2012 sonu itibarıyla %60,9 olarak gerçekleşti. Bankamız bu sonuçlarla sektör ortalamasının üzerinde kalmayı başardı.
 
Ayrıca aynı dönemde mevduatın krediye dönüşüm oranı kredi kullandırmaya verdiğimiz önemle %82,4 oranında gerçekleşti. Kullandırılan kredi miktarındaki artışta en önemli payı KOBİ kredilerini de içeren ticari krediler aldı. Geçen yılın sonunda 41,1 milyar TL olan toplam ticari kredi hacmimiz, yıl içerisinde %16,9 artarak 48,1 milyar TL’ye çıktı. Böylece Bankamızın esnaf kredileri de dahil KOBİ’lere kullandırdığı krediler, toplam nakdi kredi portföyünün %37,8’ine ulaştı.
 
Bankamız kredi kartlarında 2007 yılında Advantage ile program ortaklığına giderek bireysel bankacılık alanında başlattığı atılımı güçlendirmişti. Bu sayede zamanla kredi kartı pazarındaki deneyimimizi artırdık, uygulamalarımızı geliştirdik. Bir kredi kartının sunacağı hizmetler ve yeni teknolojiler anlamında önemli mesafeler kaydettik. Beş yıllık anlaşmamız sona erdiğinde ise, yolumuza kendi markamızla devam etme kararımız ve stratejimiz çerçevesinde Paraf ’ı ortaya koyduk. Müşteriye özel bir kredi kartı sunma anlayışıyla hazırladığımız ve sektöre birçok yeniliği tanıttığımız Paraf ’la, pazardaki payımızı beş yıl içinde %6’ya çıkarmayı hedefliyoruz. Kartımıza gösterilen ilgi verdiğimiz cesur karar konusunda bizi memnun ediyor.
 
Bireysel bankacılıktaki hızlı yükselişine Paraf ’la devam eden Halkbank, bireysel kredilerdeki yüksek büyüme hızını da korudu. Halkbank, 2011 yılsonundan 2012 sonuna kadar bu alanda %18’lik bir büyüme sağladı. Böylece bireysel kredilerin nakdi kredi portföyümüz içindeki payı %27’ye yükseldi. Bankamız bu performansıyla bireysel bankacılık alanında güçlü bir rakip olmaya devam edeceğini bir kez daha gösterdi. Tüm bu faaliyetlerimizin sonucu olarak toplam aktiflerimiz, geçen yıla göre %18,8 oranında artarak 91,1 milyar TL’den 108,3 milyar TL’ye ulaştı.

Kredi büyümesini yılın son çeyreğinde hızlandırmak yerine büyümede sürekliliği tercih eden ve bunu kredi kalitesinden ödün vermeden uygulayan Bankamız, 2012 yılında takipteki kredi oranını %2,9 düzeyinde gerçekleştirdi. Türkiye’de halka açık bankalar arasında en yüksek özkaynak kârlılığına sahip olan Bankamızın 2012 yılsonunda özkaynak kârlılığı %24,8 oranında gerçekleşmiştir.
 
Bilançodaki başarılı verilerin yanı sıra şubeleşme hızına da önem vererek Bankamız 2012 yılında 50 yeni şubeyi hizmete soktu. Sadece şube ağını genişletmekle yetinmeyen Halkbank ailesi 2012 yılında yeni katılımlarla büyümeye devam etti. 2011 yılını 13.643 kişilik çalışan kadrosuyla kapatan Bankamız, bu sayıyı 14.971’e yükseltti. 2013’te yaklaşık 750 kişinin bize katılmasını ve Halkbank ailesine güç katmasını planlıyoruz.
 
Bankamız, Türkiye’deki bu başarılı performansını yurt dışına taşıyarak yakın coğrafyada da güçlü bir bölge bankası olma hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor. 2012 bu amaç doğrultusunda adımlarımızı güçlendirdiğimiz bir yıl oldu. Makedonya’da faaliyet gösteren bağlı ortaklığımız Halk Banka A.D., Skopje, Ziraat Banka A.D., Skopje’yi tüm aktif, pasif, şube ve personeli ile birlikte devralmıştır.
 
 
Değerli paydaşlarımız,
 
Elde ettiğimiz bu olumlu sonuçlar amaçlarımız doğrultusunda ilerlediğimizi, 2012 hedeflerimizi belirlerken ortaya koyduğumuz öngörülerin ne kadar yerinde olduğunu gösterdi. 2013 de 2012 gibi, KOBİ bankacılığındaki liderliğimizi sürdürdüğümüz ve bireysel bankacılıktaki etkinliğimizi artırmaya devam ettiğimiz bir yıl olacak. Halkbank olarak 2013 yılında da, geçmişin deneyimi ve müşterilerimizden aldığımız enerji ile 75. Kuruluş yıldönümümüze uygun bir performans sergileyeceğimize inanıyoruz. Uzun vadeli ve iyi şekillendirilmiş stratejimiz sayesinde 2012’de temellerini attığımız tüm projelerigüçlendirerek sürdürecek, bunlara yenilerini ekleyeceğiz. Bu maratonda emeği ve inancı ile bize büyük bir aile olduğumuzu hatırlatan Halkbank’ın değerli çalışanlarına ve yatırımcılarına yürekten teşekkür ediyor, 2013’te de koşumuzu çıtamızı yükselterek tamamlayacağımıza inanıyoruz.
 
 
Saygılarımla,