Ana Sayfa  Bankamız  Genel Müdür'den Mesaj

Değerli paydaşlarımız,
 
Parasal genişleme politikalarındaki değişiklikler küresel finans piyasalarındaki likidite bolluğunu sonlandırırken, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sürüyor. Euro bölgesinde varlık alımlarının korunduğu bu dönemde, Orta Doğu’da artan belirsizlik petrol fiyatlarında hareketliliğe yol açıyor. Bu süreçte beklentilerin üzerinde bir performans gösteren Türkiye ekonomisi ise; ilk çeyrek sonunda büyük bir başarıya imza atarak, yüzde 5 oranında bir büyüme yakaladı. Sene başında aşırı değerlenen döviz kurunda yaşanan hızlı gerileme de ekonomi stratejimize doğru bir anlayışın hâkim olduğunu bir kez daha gösterdi. Mali yapısı güçlü, Türkiye ekonomisinin destekçisi Bankacılık sektörü geleceğe emin adımlarla yürürken, halkın bankası Halkbank da ülkemize değer katmayı sürdürdü.
 
Halkbank olarak, faaliyetlerimizin odak noktasında Türkiye’nin sanayisi hiç durmadan işleyen, uluslararası rekabette söz sahibi bir ekonomi olması ideali var. Bu ilkeler doğrultusunda, istihdam ve ihracatta ekonomimizin lokomotifi olan KOBİ’lere verdiğimiz destek her geçen gün artıyor. Aynı şekilde, 1938 yılından bu yana olduğu gibi esnaf ve sanatkârlarımız da işlerini Halkbank desteğiyle büyütüyor. Bu heyecan ve bilinç bankacılık anlayışımızın çekirdeğini oluştururken, Halkbank 80. yaşını kutlamaya hazırlandığı süreçte yeniliklerin öncüsü olmaya devam ediyor. 
 
Yılın ilk çeyreği itibariyle finansal sonuçlarımıza baktığımızda, bankamızın önemli bir başarıya imza attığını görüyoruz. İlk çeyrek sonunda öz kaynakları yüzde 7 düzeyinde yükselen Bankamızın net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre  başarılı bir performans göstererek 1 milyar 219 milyon TL oldu. Nakdi ve gayri nakdi kredilerimizin dahil olduğu toplam kredilerimiz 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5,8 artış sağlayarak 218 milyar 153 milyon TL tutarına ulaştı. Tüm bu gelişmelerin sonucunda, birinci çeyrek sonu itibarıyla bilanço büyüklüğümüz de 2016 yıl sonuna göre yüzde 7,1 artışla 247 milyar 830 milyon TL’ye ulaştı. 
 
Bankamızın mali performansındaki kesintisiz artışta,  özkaynak getirilerini artıracak önlemleri zamanında hayata geçirebilmemiz önemli rol oynuyor. Yatırımlarımızın, kaynaklarımızın ve müşterilerimizin verimliği, bizim için karlılık anlamında vazgeçilmez unsurlar olmayı sürdürüyor. 2017 yılında da aynı ilkelerle çalışmaya, operasyon maliyetlerini azaltmak ve mevduat dışı kaynakları çeşitlendirmek üzere çalışarak öz kaynak karlılığımızı artırmaya devam edeceğiz.
 
Halkbank olarak, finansman dışı konularda da reel sektörün en büyük destekçisiyiz. KOBİ’lere dijital dünyadan da hizmet verme amacıyla, Halkbankkobigelisim.com.tr adresinde faaliyete aldığımız KOBİ Gelişim Platformunun gördüğü ilgiden çok mutluyuz. KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu içerikleri internete taşıyan bu platformu; kendini yenileyen ve büyüyen bir bilgi bankası olarak KOBİ’lerin gelişimlerinde önemli bir kılavuz haline getireceğiz.
 
Bu dönemde Halkbank Erkek Voleybol Takımı’nın şampiyonluğu da bizleri gururlandıran bir başka gelişme oldu. Halkbank Erkek Voleybol Takımı’nın, Efeler Ligi’nde üst üste ikinci kez şampiyon olması bize yakışan bir başarıdır. Halkbank'ın tüm faaliyet alanlarında hedefi zirvede olmak ve sporcularımızın taşıdıkları formaya yakışan çalışkanlıkları bizim için büyük bir motivasyon kaynağıdır. 
 
2017 yılına ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ni kuran ilk Türk bankası olmanın gururu ile giren Bankamız, son olarak Düşük Karbon Kahramanı ödülüne layık görüldü. Bu ödül, Halkbank Ailesi’nin kurumsal kültür ve bilincinin kamuoyu tarafından takdirle karşılandığını bir kez daha göstermiş oldu. Çevrenin korunması ve iklim değişikliğinin önlenmesine dönük yatırımların finansmanındaki etkinliğimizi artırmaya kararlıyız. 
 
Değerli paydaşlarımız,
 
Birlikte, yeni bir döneme kapı açıyoruz. Sahip olduğumuz bilgi ve deneyimi, sürekli gençleşen kadrolarımızın enerjisiyle birleştirecek, hep birlikte yükselttiğimiz çıtayı daha da yukarı taşıyacağız. Türkiye’de KOBİ Bankacılığının lider kurumu olarak; yeni yatırım yapmak veya yatırımlarını büyüterek ülkemize değer katmak isteyen herkese tüm gücümüzle destek olacağız. Dünyayı yakından izleyen, iş fikrine güvenen girişimcilerin yanında olarak reel sektörü güçlendireceğiz. Halkbank’a hâkim olan bu kültürle Türkiye’yi 100. yaşı için koyduğu büyük hedeflere biraz daha yakınlaştıracağız. 
 
Bize bu özgüveni veren, paydaşlarımızın bize duyduğu inanç ve sağladığı destektir. Bu sorumluluğun bilinciyle, bu yıl da kalıcı işlere imza atmayı sürdüreceğiz. 2017 yılını hedeflerimizle uyumlu sonuçlarla tamamlayacağımıza inancıyla, bize itimat eden tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.
 
Saygılarımla,
 
Osman ARSLAN
Genel Müdür