Ana Sayfa  Bankamız  Genel Müdür'den Mesaj
Değerli paydaşlarımız,
 
Yeni umutlarla başladığımız, çok çalışıp hedeflerimize biraz daha yaklaştığımız hareketli bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. 2016 sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için zorlu bir yıl oldu. Terörün farklı yüzleri başta Türkiye olmak üzere, huzur ve barış anlayışının hâkim olduğu birçok toplumu hedef aldı. Tüm bu girişimleri el ele vererek aşmayı başaran milletimiz, yılın son çeyreğine büyük umutlarla girdi. 
 
Türkiye gibi hızlı büyüyen bir ülkenin, algımızı bozmaya çalışan girişimlere karşı verebileceği en iyi cevap daha fazla çalışmak ve daha fazla üretmektir. Biz de Halkbank Ailesi olarak, bulunduğumuz görev ve pozisyonların bu yolda bize yüklediği sorumlulukları layıkıyla yerine getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Güçlü sermaye tabanı ve etkin risk yönetimi anlayışıyla sadece Türkiye’nin değil bölgemizin önde gelen finans kuruluşları arasında yer alan Bankamızın, üçüncü çeyrek sonunda da hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde etmesi, bu konudaki kararlılığımızın göstergesidir. 
 
2016 yılı üçüncü çeyreğinde net kârı 2 milyar 195 milyon TL’ye ulaşan Bankamızın bu dönemde özkaynaklarındaki artış yüzde 10 düzeyinde gerçekleşti. 2015 yılı sonuna göre toplam aktiflerimiz yüzde 12,6 artışla 211,3 milyar TL'ye ulaşırken, toplam kredilerimiz aynı dönemde yüzde 14 artışla 190 milyar TL’ye yükseldi. Bankamızın toplam mevduatı ise 137,5 milyar TL oldu. Bankamız, KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu toplam ticari kredilerini 2015 yılsonuna göre yüzde 15,4 artışla 115 milyar TL’ye yükselterek reel sektörün destekçisi olmaya devam etti.
 
Bu dönemde, halkımızla kucaklaşma stratejimizin bir ürünü olarak başlattığımız yeni reklam kampanyamız da yine çok ses getirdi. Değerli oyuncu Şahan Gökbakar’ın rol aldığı ve unutulmaz sanatçımız rahmetli Barış Manço'nun "Hal Hal" şarkısının kullanıldığı reklam kampanyasıyla beraber Bankamız, “Halk ister Halkbank yapar” sloganıyla yeni dönemine iddialı bir giriş yaptı. Şahan Gökbakar gibi halkımızın çok sevdiği bir sanatçının yer almasının ayrı bir sıcaklık ve samimiyet kattığı bu film tüm bankacılık faaliyetlerimizde olduğu gibi, sektörde yine bir fark yarattı; IPSOS’un Adwatch araştırmasına göre, yayınlandığı dönemde “En çok beğenilen”, “En çok hatırlanan” ve “İlk akla gelen” kategorilerinde birinci reklam oldu. 
 
Bugüne kadar yaptığımız tüm açıklamalarda en büyük önceliğimizin halkımızın bize ihtiyaç duyduğu her alanda destek vermek olacağını ifade etmiştik. Sözümüzün arkasında durduk ve müşterilerimizin bütçesine ve ihtiyacına göre konut sahibi olabilmeleri için sektörün en uygun faiz oranlarıyla yeni bir konut kredisi paketi hazırladık. Ev sahibi olmak isteyenlere 36 aya kadar vadelerde %0,80, 37-120 ay arası vadelerde ise %0,89 faiz oranıyla avantajlı ödeme imkanı sunduğumuz yeni konut kredisi paketinin büyük ilgi görmesinden memnuniyet duyuyoruz.
 
Müşterilerimizin Türkiye'nin her ilinde aynı kalitede hizmet almalarını sağlayan şube alt yapımızın gelişimiyle eşzamanlı olarak; hızla büyüyen internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanallarını aynı potada eritecek dijital dönüşüm sürecini de başarıyla sürdürüyoruz. Bu yılın başında yenilenen Halkbank Mobil ile müşterilerimiz, şubeye gitmelerine gerek kalmadan, diledikleri zaman diledikleri yerden birçok bankacılık işlemini güvenle yapabiliyorlar. Tüm bu çalışmalarımız sonunda, uluslararası düzeyde iş dünyasının en iyilerini belirleyen Stevie Awards’ın Bankamızı “En inovatif mobil bankacılık uygulaması” kategorisinde Bronz ödüle layık görmesinden mutluluk duyuyoruz.
 
Türkiye'nin çarklarının dönmesi ve imalat sanayinde yerli teknolojinin gelişimi için KOBİ'lere sunduğumuz desteği de yeni ürün ve hizmetlerle sürdürüyoruz. KOBİ’lerin yeni ve yerli makine alımları için KOSGEB işbirliğiyle geliştirilen “Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği” ile firmaların üretim teknolojilerini uygun koşullarda yenileyebilmelerini amaçlıyoruz. Yerli makine imalatçısını desteklemeyi amaçlayan bu kredi ile KOBİ'ler; üretim yöntemlerini iyileştirebilmeleri ve üretimde kalite standardizasyonunu sağlayabilmeleri için ihtiyaç duydukları finansal desteğe Halkbank güvencesi ile erişebiliyorlar.
 
2015 yılında faaliyete başladığımız Sırbistan’da, bağlı ortaklığımız Halkbank A.D. Beograd ile kalıcı işlere imza atmaya devam ediyoruz. Sırbistan’daki büyüme stratejimizin yeni bir halkası olarak Novi Pazar şubemizin açılışını yaptık ve ülke genelindeki şube/alt şube sayımızı 28’e çıkardık. Kısa zamanda 400 kişinin üzerine çıkan personel kadromuzla birlikte, şube ağını genişletme hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı daha da ileri taşıyacağız. 
 
Kurumsal yönetim ilkelerini tüm faaliyetlerine ve karar verme mekanizmalarına uyarlayarak çalışmalarını sürdüren Bankamız, yine bu dönemde, Borsa İstanbul'da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansı üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne giren kurumlardan biri oldu. Halkın bankası olma bilinciyle finansal alanda imza attığımız çalışmaları çevresel ve sosyal projelerle destekleyecek; Halkbank olarak tüm faaliyetlerimize Sürdürülebilirlik, Çevre ve Enerji Politikaları çerçevesinde devam edeceğiz.
 
Değerli Paydaşlarımız, 
 
Hedeflerimize ulaşmamızın önüne geçmeye çalışan bir takım engellere rağmen, ülkemizin değerlerine ve milletimizin geleceğine duyduğumuz bağlılıkla çalışmayı sürdüreceğiz. Yılın geride kalan zaman diliminde olduğu gibi, Halkbank Ailesi olarak son çeyrekte de büyük gayret göstererek yıllık hedeflerimize ulaşmayı başaracağız.
 
Saygılarımla,

Ali Fuat TAŞKESENLİOĞLU
Genel Müdür