Ana Sayfa  Ticari  Yatırım Ürünleri  Teminatlı Opsiyon
Müşterinin vadeli mevduatını teminat olarak göstererek banka ile yaptığı bir opsiyon işlemidir. Müşteri vadeli mevduatını opsiyon anlaşmasında belirlenen vade ve fiyattan başka bir döviz cinsine çevirme hakkını bankaya vermektedir. Bu hak karşılığında banka müşteriye prim ödemektedir.
 
Opsiyon tutarı vadeli mevduat olarak teminata alındığından müşteri aynı zamanda mevduat getirisi kazanmaktadır.
 
Teminatlı opsiyon işlemi ile kur riski alınarak mevduat faizine ek olarak yüksek getiri  elde edilebilir.
Vade sonunda döviz kurlarıyla ilgili müşterinin beklentisi gerçekleşmezse müşterilerinin anaparasından kaybetme olasılığı da vardır.
 
Teminatlı Opsiyon ürünleri DCD (Dual Currency Deposit) ve R-DCD (Reverse-Dual Currency Deposit) olarak uygulanmaktadır.
 
DCD' de; Müşterilerimiz, opsiyon işleminin teminatını teşkil etmek üzere Bankamız nezdinde vadeli DTH hesabı açmaktadır ve artı bir getiri (Opsiyon Primi) elde etmektedir. Ancak piyasa koşullarına göre bankamız vade sonunda opsiyon hakkını kullanmak isterse, müşteri önceden belirlenen bir kur (Uygulama Fiyatı/Strike Price) üzerinden dövizini bankaya satmakla yükümlüdür.
 
R-DCD' de ise; Müşterilerimiz, opsiyon işleminin teminatını teşkil etmek üzere Bankamız nezdinde vadeli TL hesabı açmaktadır ve artı bir getiri (Opsiyon Primi) elde etmektedir. Yine piyasadaki gelişmlere bağlı olarak bankamız  vade sonunda opsiyon hakkını kullanmak isterse, müşteri önceden belirlenen bir kur üzerinden bu kez bankadan döviz almakla yükümlüdür.
 
Vadeli mevduat hesabı ile opsiyon işleminin vade başı ve vade sonu tarihleri aynıdır. Müşterilerimiz, opsiyon vadesi dahilinde vadeli mevduat hesabından işlem yapamayacaklardır.