Ana Sayfa  Yatırımcı İlişkileri  Kurumsal Profil  Genel Müdür'ün Mesajı

Değerli paydaşlarımız,  

Halkbank olarak yılın ilk yarısında tasarrufa odaklanarak bu alanda güçlü bir büyüme kaydettik ve yurtdışı piyasalardan kaynak temini konusunda önemli başarılar elde ettik. İlk altı ayda küresel çaptaki belirsizliklere rağmen, uluslararası finans piyasalarında sahip olduğumuz itibardan da faydalanarak, reel ekonomiye sunduğumuz finansman desteğini çeşitlendirerek artırmanın ve kredi kalitemizi koruyarak büyümenin mutluluğunu yaşıyoruz.
 
Türkiye açısından 2012, 2011’de ortaya konulan ekonomik başarının ve güçlü istikrar tablosunun muhafaza edilerek ileriye taşınacağı bir yıl olarak belirlendi. Dünya piyasalarında devam eden sıkıntıların çözümü için çeşitli öneriler tartışılırken Türkiye, ihracatın da kazandığı ivme ile 2012 için kendisine belirlediği büyüme hedefine uygun adımlarla ilerliyor. Türkiye ekonomisine değer katan tüm alanların stratejik, dengeli ve birbirini güçlendirecek şekilde yönetildiği bu dönemde, bankacılık sektörü ekonomik büyümenin temposunu koruyabilmesi için kredileriyle reel sektöre destek oluyor.
 
Halkbank da, üreten Türkiye’nin bankası olma anlayışıyla ekonomiye can suyu verme misyonunu hız kesmeden sürdürüyor ve bu başarı tablosunda önlerdeki yerini korumaya devam ediyor. Bankamız aktif büyüklükte yüzde 15, kredilerde yüzde 18, mevduatta yüzde 15 ve net kâr artışında yüzde 10 büyüme hedefiyle girdiği 2012’nin ilk yarısında bu hedeflere uygun sonuçlar elde etti. Nakdi kredileri 2011 yıl sonuna göre yüzde 7,6 artışla 60,5 milyar TL’ye ulaşan bankamızın toplam kredileri yüzde 7,2 büyüyerek 79,4 milyar TL’ye yükseldi.
 
Kredilerimizdeki artışta en önemli payı yine KOBİ ve esnaf kredilerini de içeren ticari kredilerimiz aldı. 2011 sonuna göre yüzde 6,7 oranında artan ticari kredilerimiz 44 milyar TL’ye yükseldi. Bireysel bankacılıkta yoluna hız kesmeden devam eden Bankamız, 2012’nin ilk altı ayında bireysel kredi hacmini 16,6 milyar TL’ye ulaştırarak yıl sonuna göre yüzde 9,8 artış kaydetti ve bu alandaki güçlü büyümesini sürdürdü. Tüm bu faaliyetlerimiz sonucunda toplam aktiflerimiz 2011 yıl sonuna göre yüzde 10,8 artışla 100 milyar TL’yi geçti. Aynı dönemde mevduatımız yüzde 18 artışla 78,2 milyar TL oldu. Bankamız, bu performansıyla 2012 yılının ilk yarısını 1 milyar 253 milyon TL net kâr ile kapattı.
 
Bankamız bu sene de özkaynak kârlılığı en yüksek bankalardan biri olma başarısını sürdürürken, şubeleşme ve yeni istihdam yaratma anlamında da vites düşürmedi. Yılın ilk yarısında 21 şube açtık, yıl sonuna kadar 40 civarında yeni şube açmayı planlıyoruz. Ayrıca 2012’nin başından itibaren 500 yeni istihdam sağlayan Bankamız, yıl sonuna kadar 1250 çalışanı daha Halkbank ailesine katmayı hedefliyor.
 
Halkbank olarak uluslararası arenada sahip olduğumuz prestijden istifade ederek yılın ilk yarısında, geçtiğimiz yıl temin ettiğimiz 1 milyar dolarlık sendikasyon kredimizi yeniledik. Buna ek olarak, sektörde en düşük maliyetli borçlanmayı gerçekleştirdik ve 5 yıl vadeli Eurobond ihraç ederek 750 milyon dolar ek kaynak sağlama başarısını gösterdik. Uluslararası finans merkezlerinde yatırımcılarla gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucunda tahvil ihracımıza rekor düzeyde talep gelmesi bankamız ve ülkemiz için gurur vesilesi oldu. Bu sayede küresel konjonktürdeki belirsizliklere rağmen ekonomiye sunduğumuz katkıyı çeşitlendirerek artırdık.
 
Gerek Türkiye ekonomisinin gerekse dünya piyasalarının fotoğrafını çok iyi çeken Bankamız, bu öngörüleri sayesinde ortaya koyduğu stratejik yaklaşımla başarı grafiğindeki yukarı yönlü çizgisini 2012’de de sürdürüyor. Halkbank’ın başarı öyküsünün uluslararası camiadaki yankısını ise elde ettiğimiz sonuçlardan görebiliyoruz. Millward Brown şirketinin halka açık şirketler arasında yaptığı ve “En Değerli 25 Türk Markası” başlığı ile açıkladığı araştırma sonucunda bankamız 5. sırada yer aldı. Ayrıca The Banker dergisinin “Dünyanın marka değeri en yüksek 500 bankası” raporunda bu yıl toplam 53 basamak birden yükselerek en büyük sıçramayı gerçekleştiren banka olduk. Marka değerimizdeki bu hızlı artış, uluslararası piyasalarda Halkbank’ın bankacılık faaliyetlerindeki yetkinlik ve başarısına duyulan güvenin en önemli kanıtıdır.
 
Yüksek bir enerji ile başlayarak başarılı bir giriş yaptığımız 2012’yi, hedeflerimizin de üzerine çıkarak tamamlamak için azami çabayı gösteriyoruz.  Çevresel ekonomik koşullara uyum sağlayan, rekabet gücü yüksek, aktif kalitesi sağlam bir banka olarak önümüzdeki dönemde de “Üreten Türkiye”nin en büyük destekçisi olacağız. Tüm bu başarıların arkasındaki çalışanlarımıza, güven ve desteğiyle her zaman arkamızda olan siz değerli paydaşlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.
 
Saygılarımla,