Halk Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sektöründe faaliyete başladı
Halk Emeklilik 2020’de yeni satışlarda BES’in ilk 5’ine girmeyi hedefliyor
 
Halkbank’ın hayat sigortacılığı alanında faaliyet gösteren iştiraki Halk Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemine girdi. Halk Hayat ve Emeklilik, bireysel emeklilik sektöründe faaliyet gösteren şirketler arasında yeni satışlara göre yapılan sıralamada 2020’de ilk 5’te olmayı hedefliyor. Bugüne kadar hayat sigortacılığı alanında faaliyet gösteren Halk Hayat ve Emeklilik, 2011 sonu itibarıyla yüzde 6,8 pazar payıyla sektörde dördüncü sırada yer alıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yeni bireysel emeklilik sistemi yasasının sektöre doping etkisi yapacağını belirten Halk Hayat ve Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucu ortak Halkbank’ın Genel Müdürü Süleyman Aslan, “Halk Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sektörünün kazanacağı bu ivmeden Halkbank’ın 785 şubeden oluşan geniş ağını avantaja dönüştürerek en verimli şekilde yararlanacak” dedi.
 
Halkbank’ın hayat sigortacılığı alanında faaliyet gösteren iştiraki Halk Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemine (BES) girdi. Şirketin yeni BES ürünlerinin lanse edildiği toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucu ortak Halkbank’ın Genel Müdürü Süleyman Aslan, “Halk Hayat ve Emeklilik, bireysel emeklilik sisteminde yerini alarak ‘Halk’ ailesinin sunduğu ürün ve hizmetlere bir yenisini daha ekledi. Amacımız, ‘Halk’ markası altında müşterilerimize tüm finansal ürün ve hizmetleri yüksek kalitede sunarak kurumsal bir finansal süpermarket olmak” dedi.
 
Halk Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sektöründe faaliyet gösteren şirketler arasında yeni satışlara göre yapılan sıralamada 2020’de ilk 5’te olmayı hedefliyor. Şirket, 2020’de 500 bin yeni katılımcıyla 2 milyar TL fon büyüklüğü bekliyor. Halkbank’ın 785 şubelik dağıtım kanalı gücünü arkasına alan Halk Hayat ve Emeklilik’in kısa vadeli hedefleri arasında 2012 yılsonuna kadar 22 bine yakın BES sözleşmesine imza atarak 7,1 milyon TL fon büyüklüğüne ulaşmak yer alıyor. Halk Hayat ve Emeklilik, bireysel emeklilik sisteminde her biri 5 milyar TL başlangıç tutarlı 5 farklı yatırım fonu seçeneğiyle hizmet verecek.
 
İştiraklerin büyüklüğü 5,4, net kârı 6,5 kat arttı
 
Halkbank’ın iştirakleriyle birlikte büyüme stratejisi çerçevesinde son 6 – 7 yıl içinde büyük mesafe kat ettiğini de sözlerine ekleyen Aslan şöyle konuştu:
 
“Ortaklık stratejisinde yapılan değişiklik sonucunda bağlı ortaklıklarımızın 2005 yılında 378 milyon TL olan aktif büyüklüğü 5,4 kat artarak 2011 yılsonunda 2,4 milyar TL’ye ulaştı. Bağlı ortaklıklarımız sadece hacimsel olarak büyümedi, aynı zamanda kârlılık ve verimliliklerini de artırdı. Bağlı ortaklıklarımızın net dönem kârları 2005 yılında 13 milyon TL iken 2011 yılı sonuna kadar 6,5 kat büyüyerek 100 milyon TL’ye yükseldi. ‘Halk’ ailesinin en değerli üyelerinden biri olan Halk Emeklilik de yüksek performansıyla bu başarıda her zaman büyük rol oynayan iştiraklerimizden biri oldu.”
 
Hayat sigortasında yüzde 294 büyüdü, ilk 4’e girdi
 
Hayat sigortaları alanında sahip oldukları tecrübe ve başarıyı bireysel emeklilik tarafına da taşıyacaklarını belirten Aslan şunları ifade etti:
 
“Bugüne kadar hayat sigortacılığı alanında faaliyet gösteren şirketimiz, 2007 yılında toplam 46,7 milyon TL’lik prim üretimiyle yüzde 3,5 pazar payına sahipti. 2011 sonunda prim üretimimiz 184 milyon TL’ye, pazar payımız yüzde 6,8’e ulaştı. Sektör aynı dönemde yüzde 102, Halk Emeklilik ise yüzde 294 büyüdü. Bu performansımızla hayat sigortası şirketleri arasındaki sıralamada dördüncülüğe yükseldik.”
 
Halk Hayat ve Emeklilik’in toplam aktif büyüklüğünün 2007 yılına göre yüzde 308 artarak 2011 yılsonunda 278,3 milyon TL’ye yükseldiğini ifade eden Aslan şöyle konuştu:
 
“Hayat sigortalarında ve bireysel emeklilik alanında banka sigortacılığı uygulamalarını başarıyla yürüten şirketler bu alandaki paylarını ve hacimlerini sürdürülebilir bir şekilde artırıyor. Halk Hayat ve Emeklilik de prim üretimini ağırlıklı olarak Halkbank dağıtım kanalları üzerinden yaptı. Böylece, banka sigortacılığının giderek önem kazandığı ve finansal hizmetlerin tek merkezde toplanma yönünde gelişim gösterdiği ülkemizde Türkiye’nin en büyük bankalarından Halkbank’ın iştiraki olmanın getirdiği avantajları doğru stratejilerle birleştirerek fırsata çevirdi.”
 
Halk Hayat ve Emeklilik 2009 sonunda 18,2 milyon TL olan net kârını 2011 sonuna dek yüzde 88 oranında artırarak 34,3 milyon TL’ye yükseltti. Özkaynak kârlılığı ise aynı dönemde yüzde 27’den yüzde 41’e ulaştı.
 

“Yeni BES yasası sektörde doping etkisi yaratacak”
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yeni bireysel emeklilik sistemi yasasını da değerlendiren Aslan, devletin artık dolaylı olarak değil doğrudan sistemin içinde yer alacak olmasını olumlu karşıladıklarını vurguladı. Yeni düzenlemenin sektörde doping etkisi yaratacağını da sözlerine ekleyen Aslan şunları söyledi:
 
“Bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısı Mayıs 2012 sonu itibarıyla yaklaşık 2,79 milyon, fon büyüklüğü 16,3 milyar TL’ye ulaştı. Ancak önümüzde hâlâ geniş bir pazar ve son derece yüksek bir potansiyel var. Yeni düzenleme vatandaşlarımız için bireysel emeklilik sistemini daha cazip hale getirecek. Vatandaşlara bireysel fayda sunmakla kalmayacak bu fonlarda yüksek tutarların birikmesini sağlayarak enflasyon ve genel faiz oranlarının üzerinde de olumlu etki yaratacak. Biz de Halk Hayat ve Emeklilik olarak sektörün kazanacağı bu ivmeden yaygın şube ağımızı avantaja dönüştürerek en verimli şekilde yararlanmayı hedefliyoruz.”  
 
Halkbank, yüzde 94,4 hisse payıyla Halk Hayat ve Emeklilik’in hem en büyük hem de kurucu ortağı konumunda yer alıyor. Halk Hayat ve Emeklilik’in bireysel emeklilik ürünlerinin satışında Halkbank şubeleri en önemli dağıtım kanalı olarak konumlanacak.
 
Halk Hayat ve Emeklilik hakkında

Halk Hayat ve Emeklilik, sigortacılıkta hayat branşının diğer branşlardan ayrılmasını öngören yasal düzenleme doğrultusunda, 1998 yılında 250 bin TL sermaye ve “Birlik Hayat Sigorta A.Ş.” unvanıyla kuruldu. Kurucu ortak Halkbank, Halk Hayat ve Emeklilik’teki hissesini 2005 yılında yüzde 94,4’e yükseltti. Şirket, 2010 sonunda Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş. adını aldı


[15/06/2012]Haber Arşivi